Narodowe Czytanie

Tegoroczna odsłona Narodowego Czytania, którą zainaugurowała para prezydencka 28 lutego br., odbyła się w Kętach w piątek 7 września na sali widowiskowej Domu Kultury.

Narodowe Czytanie 2018 18

 

Przez ponad trzy godziny zaproszeni goście czytali fragmenty "Przedwiośnia" Stefana Żeromskiego, a na widowni zebrało się około dwustu słuchaczy. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Burmistrz Gminy Kęty – Krzysztof Jan Klęczar.

Wybór lektury był nieprzypadkowy. W tym roku obchodzimy 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. „Przedwiośnie” to ostatnia powieść Stefana Żeromskiego, która została opublikowana w 1924 roku. Pisarz dokonał w niej bilansu pierwszych lat niepodległości Polski, zwracając uwagę na entuzjazm, chęć odbudowy państwa, ale także na błędy i zaniechania. Książka stanowiła zachętę do wspólnej debaty nad kształtem II Rzeczypospolitej.

W gronie lektorów znaleźli się: Burmistrz Gminy Kęty Krzysztof Jan Klęczar, Przewodniczący Rady Miejskiej Marek Nycz, Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Kętach Agata Szyszka-Mądro, Dyrektor Muzeum w Kętach Marta Tylza-Janosz, Dyrektor Domu Kultury w Kętach Sylwia Brzozowicz, Radna Rady Miejskiej Maria Karaim, Przewodniczący Miejskiej Rady Seniorów Jerzy Kolasa, wychowawca z Dziennego Domu "Senior-Wigor" Magdalena Kubica, podopieczni Środowiskowego Domu Samopomocy w Kętach, uczniowie z kęckich szkół średnich, uczniowie ze szkoły w Czańcu oraz uczennica ze szkoły w Nowej Wsi. Wśród publiczności znaleźli się również uczniowie z kęckiej "Jedynki" oraz grono seniorów z Dziennego Domu "Senior-Wigor" w Kętach z kierowniczką placówki Joanną Górką.

www nprcz belka nck kolor rgb auto mlogo malopolskalogo dolina solylogo leader