Tajemnice Doliny Soły

Tajemnice Doliny Soły kolaż

 

Gminna Biblioteka Publiczna im. Ambrożego Grabowskiego w Kętach zaprasza mieszkańców do udziału w projekcie pod nazwą „Tajemnice Doliny Soły”, który właśnie otrzymał dofinansowanie Fundacji Orlen w wysokości 20 tysięcy złotych.

Głównym celem projektu jest kształtowanie postaw i budowanie świadomości ekologicznej mieszkańców Gminy Kęty, zaangażowanie ich do działań na rzecz środowiska, prowadzenie działań edukacyjnych i z wykorzystaniem aktywnych i terenowych form pracy.

Tworząc formułę projektu skorzystaliśmy z dokumentów strategicznych powstałych dla Małopolski i Gminy Kęty. W "Strategii rozwoju województwa Małopolska 2030” znajduje się diagnozą środowiska przyrodniczego i sytuacji klimatycznej regionu. Małopolska przoduje w emisji dwutlenku węgla, a jakość powietrza jest zła. Przykładem jest Gmina Kęty, gdzie w 2019r.odnotowano około 70 dni z przekroczeniem wartości dobowej PM10 (dane ze Strategii Rozwoju Gminy Kęty na lata 2021-2030). Polityka antysmogowa to wyzwanie zarówno dla województwa jak i Gminy Kęty. Istotna jest edukacja prośrodowiskowa mieszkańców. Z perspektywy Gminy Kęty istotne są działania dotyczące dbałości o jakość terenów zielonych. W lasach częstym problemem są dzikie wysypiska śmieci, szczególnie wzdłuż brzegów rzeki Soły. Pomimo ustanowienia w gminie obszarów chronionych „Natura 2000” mieszkańcy niszczą ten teren śmiecąc. Zdecydowana większość Kęczan nie wie, jakie gatunki roślin i zwierząt można spotkać w dorzeczu Soły, a jest to obszar wyjątkowy pod względem bioróżnorodności. W Gminie Kęty wyodrębniono 88 pomników przyrody oraz dwa obszary specjalnej ochrony ptaków oraz siedlisk. Istotne jest edukowanie w tej kwestii, aby przeciwdziałać niszczeniu środowiska przyrodniczego. Działania edukacyjne i promocyjne dotyczące ochrony przyrody uznane zostały również za istotne w strategii rozwoju Małopolski.

                Pierwsze spotkanie w ramach projektu odbędzie się już 26 listopada o godz. 10.00. Zapraszamy wszystkich do uczestnictwa w spacerze botanicznym brzegiem Soły. O jesiennych zmianach w lesie łęgowym opowie nam leśny przewodnik- Pani Katarzyna Wajda- Pudełko. To będzie pierwsza z czterech wędrówek brzegiem rzeki. Kolejne odbędziemy w zimie, wiosną i latem, aby móc podziwiać zmiany zachodzące w przyrodzie.

Wiosną zorganizujemy także akcję sprzątania brzegów Soły, angażując szkoły i organizacje seniorskie z terenu miasta i Gminy. Początkiem 2023 r, rozpoczniemy przygotowania do stworzenia przyrodniczego questu, który powstanie przy udziale młodzieży szkolnej oraz leśnych przewodników.

Premiera questu będzie miała miejsce w okresie wiosna/lato, a na zwycięzców będą czekać nagrody. Ważnym działaniem będzie stworzenie ogrodu społecznego na bibliotecznym patio. Prace rozpoczną się wczesną wiosną 2023r. Zakupimy donice, materiał siewny oraz narzędzia. Zorganizujemy wspólne sadzenie i ustalimy harmonogram prac ogrodowych. Zorganizujemy ponadto trzy spotkania integracyjne poświęcone idei zero waste, życiu pszczół i permakulturze.  Prelegentami będą ogrodnicy, działkowcy, pszczelarze. W planach również zajęcia twórcze związane z ekologią i recyklingiem. Będziemy dekorować donice, szyć myjki i eko torby. To będzie twórczy i aktywny czas! Dołącz do nas!

Logo

 

Róża i jej dwór (2)

Czytaj więcej

Eko Bingo nad Sołą (2)

Czytaj więcej

Spacer botaniczny - Tajemnice Doliny So…

Czytaj więcej

Renowacja mebli ogrodowych (2)

Czytaj więcej

Jak zrobić papier z nasionami i płatka …

Czytaj więcej

W ogrodzie społecznym dzieje się magia …

Czytaj więcej

Kokedama- wiszący ogród japoński (2)

Czytaj więcej

Prace w ogrodzie społecznym (2)

Czytaj więcej

Ogród w słoiku (2)

Czytaj więcej

Spacer botaniczny - Tajemnice Doliny So…

Czytaj więcej

Biblioteczny ogród społeczny (2)

Czytaj więcej

Zielony ogród w bibliotece (2)

Czytaj więcej

Ekomorfozy czyli żywe donice (2)

Czytaj więcej

Tajemnice Doliny Soły z uczniami Szkoł …

Czytaj więcej

Budki lęgowe z uczniami szkoły Montess …

Czytaj więcej

Dekomorfozy czyli ozdobny wieszak na klu …

Czytaj więcej

Sznurkokładki - czyli sznurkowa podkła …

Czytaj więcej

Zapraszamy!

Czytaj więcej

Jesienne Tajemnice Doliny Soły

Czytaj więcej

Zapraszamy!

Czytaj więcej
www nprcz belka nck kolor rgb auto mlogo malopolskalogo dolina solylogo leader

Gminna Biblioteka Publiczna 
im. Ambrożego Grabowskiego w Kętach

ul. Wł. Reymonta 2, 32-650 Kęty

bip

 

© 2018 Gminna Biblioteka Publiczna w Kętach

Please publish modules in offcanvas position.