Nowe projekty w bibliotece

nowe projekty w bibliotece

Gminna Biblioteka Publiczna im. Ambrożego Grabowskiego w Kętach ma w ostatnich dniach powody do radości. Wszystko za sprawą dwóch konkursów dotacyjnych, w których została laureatem.

Pierwszy z nich to konkurs BLISKO - Biblioteka | Lokalność |Inicjatywy |Społeczność | Kooperacja | Oddolność, którego operatorem jest Narodowe Centrum Kultury, a dofinansowany jest z budżetu Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. Kierunek interwencji 4.1.

Kęcka książnica znalazła się w gronie 47 bibliotek z 15 województw, które w latach 2023/2024  będą miały za zadanie:

• rozpoznawanie potrzeb i potencjału kulturowego lokalnej społeczności;
  • podnoszenie kompetencji pracowników bibliotek, związanych z rozpoznawaniem potrzeb lokalnych społeczności oraz potencjału kulturowego mieszkańców;
  • budowanie i wzmacnianie lokalnych partnerstw na rzecz rozwoju czytelnictwa poprzez: prowadzenie działań informacyjnych i promocyjnych, organizację warsztatów, szkoleń, konferencji i spotkań oraz wymianę doświadczeń liderów lokalnych i innych  beneficjentów w skali kraju;
  • wymianę doświadczeń z innymi beneficjentami w skali kraju np. wizyty studyjne, spotkania regionalne;
  • opracowanie i realizację ścieżki rozwoju biblioteki jako „trzeciego miejsca”;
  • realizację wraz z partnerami 2-6 projektów edukacyjno-animacyjnych rocznie tworzących warunki dla rozwoju czytelnictwa wśród Polaków: w pierwszym roku realizacji zadania preferowane są działania dla społeczności lokalnej realizowane z inicjatywy i siłami partnerstwa, w drugim roku realizacji zadania beneficjent zobowiązany jest do zrealizowania : 1-3 projektów edukacyjno-animacyjnych inicjowanych i przygotowanych w ramach partnerstwa oraz 1-3 projektów edukacyjno-animacyjnych, wykorzystujących potencjał kulturowy mieszkańców, inicjowanych przez przedstawicieli społeczności lokalnej, wyłanianych z zachowaniem procedury konkursowej wypracowanej w pierwszym roku realizacji zadania.

Gminna Biblioteka Publiczna w Ketach na realizację tego przedsięwzięcia otrzymała 137 tysięcy złotych.

- To ogromna szansa dla placówki i jej pracowników, którzy będą mieli okazję podnieść swoje kompetencje, aby jeszcze lepiej służyć środowisku. W realizacji zadania wesprą bibliotekę lokalni partnerzy: Miejsce Aktywności Mieszkańców Rynek 13, organizacje seniorskie i lokalne szkoły - zaznacza dyrektor kęckiej książnicy Agata Szyszka-Mądro. Jak dodaje, biblioteka w 2023 r. zorganizuje wiele ciekawych inicjatyw. - W planach mamy piknik literacki upamiętniający 500-lecie kanonizacji Jana Kantego, urodziny biblioteki, konkurs plastyczno-literacki dla dzieci „Moja własna książka” czy też ob(od)jazdowa biblioteka, czyli cykl spotkań z czytelnikami w sołectwach, gdzie nie ma filii biblioteki - wylicza.

- Równie ważnym sukcesem dla książnicy jest kwalifikacja do 5. rundy Programu Rozwoju Bibliotek. Kęcka biblioteka brała udział w tym programie 15 lat temu i teraz bierze w nim udział po raz drugi. To program, który pozwala na rozwój instytucji i jej kadry. Zakłada także zacieśnianie współpracy ze środowiskiem lokalnym i szukanie nowych  kanałów informacyjnych - podkreśla dyrektor Agata Szyszka-Mądro.

Program Rozwoju Bibliotek wspiera tysiące bibliotek publicznych w całej Polsce w pełnieniu roli lokalnych centrów aktywności społecznej. W takich placówkach ludzie spędzają czas, rozwijają swoje zainteresowania, zdobywają nowe umiejętności i wspólnie działają. Program Rozwoju Bibliotek to przedsięwzięcie Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności prowadzone przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. W latach 2009-2015 było realizowane w ramach partnerstwa z Fundacją Billa i Melindy Gatesów.

Źródło: https://kety.pl/aktualnosci/sukces-keckiej-biblioteki.html

nprcz belka nck kolor rgb auto 1600x800