Czytelnik Roku 2022

Burmistrz Kęt i grupa dzieci

Czytanie to nie tylko najlepsza rozrywka jaką sobie ludzkość wymyśliła, czytanie to również źródło szczęścia. My bibliotekarze mamy wielkie szczęście, bo na co dzień spotykamy się z miłośnikami książek i pracujemy z książką i wśród książek. Naprawdę to lubimy.

Najnowsze badania naukowe przeprowadzone przez firmę Kindle- twórców czytników książek- w trzynastu państwach świata pokazują, jak ważne w naszym życiu może być czytanie. Nie tylko zwiększa nasz poziom szczęścia, ale może także pomóc w nawiązywaniu kontaktów i poprawieniu naszych dotychczasowych relacji z innymi osobami.

71 proc. osób czytających minimum raz w tygodniu twierdzi, że są szczęśliwi – w porównaniu z 55 proc. czytelnikami, którzy po książki sięgają rzadziej. To może wynikać m.in. z uczucia odprężenia czy innych pozytywnych efektów, które daje obcowanie z książkami. Dzięki temu ci, którzy regularnie odwiedzają inne światy, mogą rzeczywiście czuć się radośniejsi w porównaniu do osób, które robią to incydentalnie lub w ogóle.

Gdyby zrobić badania w gronie zaproszonych na 18 galę konkursu Czytelnik Roku  osób ich poziom szczęścia mógłby być znacznie wyższy. Spotykamy się bowiem z prawdziwymi miłośnikami literatury. W tym roku wyróżnieni Czytelnicy przeczytali wspólnie rekordową liczbę książek- to 5611 tytułów. W gronie laureatów znalazło się 40 młodych ludzi. Wygląda na to, że każdy z nich przeczytał średnio 140 książek w ciągu roku, a są to liczby uśrednione. Zdecydowana większość laureatów ma na swoim koncie zdecydowanie więcej książek.

Najmłodsi, czyli dzieci do 7 lat przeczytali razem 3057 książek. Dzieci z klas początkowych przeczytały 1705 książek, a uczniowie klas od IV do VIII 849 książek. Szczególnie piękne jest to, że z wieloma z nich widzimy się już kilka lat z rzędu. Ich przygoda z czytaniem wciąż trwa i dla nas jest to powód do radości.

Tytuł Czytelnika Roku przyznaliśmy trójce najbardziej zaangażowanych Czytelników. W kategorii do lat 7 laureatem został Mikołaj Nowicki, który przeczytał wraz z rodziną 616 książek. W kategorii dzieci z klas I-III tytuł ten przypadł Emilii Martyniak, która ma na swoim koncie 258 książek. W kategorii uczniów klas IV-VIII tytuł Czytelnia Roku zdobył Bartłomiej Chwierut, który przeczytał aż 206 książek.

Nagrody podczas uroczystości wręczył dzieciom Burmistrz Gminy Kęty Krzysztof Jan Klęczar, który objął patronatem całe wydarzenie i złożył  gratulacje na ręce laureatów i ich rodziców.

Dzieci z kukiełkami2

Wieczór ubarwił występ teatru Kukiełka, który zaprezentował spektakl pt. „Droga do szczęścia”.

Galeria zdjęć TUTAJ

Pełna lista nagrodzonych w konkursie:

Kategoria: Dzieci do lat (6-7):

CZYTELNIK ROKU 2022 - Nowicki Mikołaj – 616 książek

• Łaciak Dominika- 90 książek
  • Izbińska Milena -82 książek
  • Bryzek Antoni -75 książek

Filie Gminnej Biblioteki Publicznej:

Filia Kęty - Podlesie: Mateusz Sordyl -173 książek

Filia w Bielanach:  Nina Wierońska - Saternus -147 książek