Rozmowy przy wspólnym stole

Biblioteka w Kętach

 

silhouette 1793916 960 720

Gminna Biblioteka Publiczna im. Ambrożego Grabowskiego w Kętach, jako jedna z dwudziestu dwóch bibliotek w Polsce, rozpoczyna właśnie realizację nowego projektu o charakterze edukacyjnym i społecznym.  Przez najbliższy rok będziemy organizo

wać spotkania otwarte, promujące dialog i pogłębioną rozmowę. Projekt realizowany jest przy wsparciu Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego oraz Fundusz Obywatelski.

W ostatnich latach obserwujemy nasilające się problemy w debacie publicznej. Podziały pomiędzy ludźmi, grupami, opiniami wyrastają do takich rozmiarów, że wydają się nie do przebycia. Osoby zainteresowane dobrem wspólnym, które chciałyby rozmawiać inaczej boją się, że próby te będą nacechowane agresją i zakończą się kłótnią. Zaczynają zatem obracać się jedynie w kręgach osób o podobnych przekonaniach. Zanika chęć wysłuchania i zrozumienia przedstawicieli drugiej strony i szukania tego, co wspólne. Obawa przed agresją, wyśmianiem czy hejtem, tak powszechnym na forach internetowych, zniechęca do angażowania się w sprawy publiczne. Dlatego do bibliotecznej rzeczywistości chcemy zaprosić mieszkańców, by umożliwić im uczestnictwo w dobrej rozmowie i w ten sposób przeciwdziałać dalszym podziałom i napięciom. Wierzymy, że biblioteka – instytucja ciesząca się zaufaniem w lokalnym środowisku – jest dobrym miejscem do szczerej i autentycznej rozmowy o ważnych sprawach. Miejscem, w którym mieszkańcy mogą się wysłuchać i lepiej zrozumieć swoje potrzeby i oczekiwania. Chcemy, żeby „Rozmowy przy wspólnym stole” były okazją do bliższego przyjrzenia się wybranemu problemowi lokalnemu. Stawiamy na namysł i refleksje, przyglądanie się problemom z wielu różnych perspektyw, zamiast szybkiego głosowania nad rozwiązaniami czy przekonywanie się, w którym forsowana jest opinia tyko części osób. Chcemy, by wysiłek włożony w mówienie, był proporcjonalny do wysiłku wkładanego w słuchanie.

Pierwsze spotkanie odbędzie się 25 października o godz. 16.30 w Czytelni. Rozmawiać będziemy o niepodległości z perspektywy osobistej i zastanowimy się, jak chcemy świętować ten ważny dla Polski dzień.

 

Odsłon: 619