Mobilna Akademia Cyfrowego Seniora w Kętach!

Logo

Aplikacje, smartfony, social media, bankowość elektroniczna, cyberataki, BLIK i wiele innych. Te pojęcia i zjawiska znane są wielu młodym, a co z Seniorami? Technologia, która rozwija się ekspresowym tempie ma przecież służyć nam wszystkim jednakowo. Z pomocą Seniorom w wieku 60+ przychodzą różne edukacyjne wydarzenia, w tym ogólnopolski projekt „Mobilna Akademia – Cyfrowy Senior”, realizowany w naszej bibliotece w dniach 22 i 23 listopada 2021 r.

Seniorzy w małych grupach rozpracowywali różne aplikacje, które ułatwiają codzienne życie: od tych, dzięki którym będziemy pamiętać o lekach, po takie, które pomogą uniknąć kolejek. Jednym z ważnych elementów warsztatów pod okiem Animatorki było przyjrzenie się tematowi cyberataków, na które osoby starsze są szczególnie narażone. Seniorzy uczyli się, jak rozpoznać sms i email pochodzący od oszusta, na co zwracać uwagę, żeby nie paść ofiarą różnego rodzaju wyłudzeń, danych osobowych czy środków pieniężnych. Szczególną popularnością wśród Seniorów cieszyły się aplikacje dot. zdrowia, usług publicznych czy bankowości elektronicznej. Podczas spotkania nie zabrakło rozmów o potrzebach, jakie mają Seniorzy w kontekście poruszania się w cyfrowym świecie.

Wszystkich Seniorów zainteresowanych nabywaniem nowych umiejętności zachęcamy i zapraszamy do samodzielnej nauki (co można robić również na komputerze w naszej bibliotece). W ramach projektu powstała strona internetowa zawierająca różne darmowe kursy, z których można skorzystać, by lepiej radzić sobie w cyfrowym świecie:  https://cyfrowysenior.edu.pl/. Znajdą się tam tematy zarówno dla początkujących, jak i dla tych, którzy poszukują dodatkowych wiadomości.

Projekt „Mobilna Akademia – Cyfrowy Senior” jest realizowany przez Stowarzyszenie Edukacji Pozaformalnej „Meritum” i dofinansowany ze środków programu wieloletniego na rzecz Osób Starszych „Aktywni+” na lata 2021–2025. Edycja 2021.

logotypy