Święto książki

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich obchodzony jest 23 kwietnia. Data
ta wybrana została jako symboliczna dla literatury światowej. W tym dniu w roku 1616 zmarli m. in. Miguel de Cervantes, William Szekspir i historyk peruwiański Inca Garcilaso de la Vega tego samego dnia przypada rocznica urodzin lub śmierci innych wybitnych pisarzy
tj. Maurice’a Druona, Halldóra Laxnessa, Vladimira Nabokova, Josepa Pla i Manuela Mejía Vallejo. Pomysłodawcą na obchody święta książki był Vicente Clavel Andrés wydawca
z Walencji. Miało to miejsce w Katalonii w 1926 roku. W Hiszpanii Dzień Książki jest świętem oficjalnym od roku 1930, a od 1964 – we wszystkich krajach hiszpańskojęzycznych.
            23 kwietnia jest w Katalonii hucznie obchodzonym świętem narodowym, jako dzień jej patrona – Świętego Jerzego. Zgodnie z długą tradycją w Katalonii obdarowywano w ten dzień kobiety czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew smoka pokonanego przez
św. Jerzego. Później kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami z książek.
            UNESCO postanowiło stworzyć tytuł Światowej Stolicy Książki, który jako pierwsze miasto otrzymał Madryt.

Tytuł Światowej Stolicy Książki przyznawany jest co roku przez UNESCO jako wyróżnienie dla najlepszego przygotowanego przez dane miasto programu promującego książki i czytelnictwo.

W ramach XX – tych Małopolskich Dni Książki „Książka i róża” zapraszamy wszystkich czytelników do odwiedzin w bibliotece głównej, gdzie przy wypożyczeniu książek czekać będą na Państwa okolicznościowe róże. Przygotowaliśmy dla Państwa wybór pocztówek z Kęt, na których znajdują się fragmenty wierszy m.in. Jonasza Kofty, Wojciecha Młynarskiego, Bolesława Leśmiana, Małgorzaty Hillar oraz Juliana Tuwima. Zachęcamy Was do wysłania jej najbliższym J Czeka na Państwa również specjalne wydanie gazety, która zawierać będzie tylko dobre wiadomości oraz wybór lektur o tajemniczych bibliotekach, antykwariatach czy klubach książki.

Serdecznie zapraszamy 23 kwietnia !!!