Premiera XXIII "Almanachu kęckiego"

Almanach Zaproszenie

TMK, Muzeum i Biblioteka zapraszają na premierę nowego „Almanachu”

Zarząd Towarzystwa Miłośników Kęt zaprasza na premierę XXIII numeru „Almanachu kęckiego”. Ta odbędzie się w piątek 14 sierpnia o godz. 17.00 na podwórku Gminnej Biblioteki Publicznej im. Ambrożego Grabowskiego w Kętach. Partnerem publikacji jest Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach, a wydawnictwo ukazało się pod patronatem Burmistrza Gminy Kęty Krzysztofa Jana Klęczara.

Almanach Kęcki ukazuje się nieprzerwanie od 23 lat. Pismo skupia w sobie tematy z różnych dziedzin życia – od kwestii społeczno-kulturalnych, tekstów historycznych przez te związane z ekonomią, gospodarką i działalnością samego towarzystwa.

W tym numerze nie zabrakło tekstów dotyczących spuścizny św. Jana Kantego, publikacji związanych z pielęgnacją lokalnego dziedzictwa historycznego i kulturowego. Janusz Kudłacik pisze o Stowarzyszeniu Weteranów Wojskowych, Tadeusz Dryja o gorzelni przy ul. Kościuszki, a Anna Chowaniak przytacza kęcko-andrychowskie wątki w dziejach szkolnictwa. Ale ten „Almanach” jest przede wszystkim o ludziach – jest tu mnóstwo wspomnień, przyczynków do biografii osób w Kętach trochę zapomnianych. Jest wreszcie miejsce dla współczesnych kęczan i tego, czym się zajmują.

Oto spis artykułów:

? Michał Kurzej "Relikwiarz głowy św. Jana Kantego w krakowskim kościele św. Anny"

? Krystyna Kowalczyk, "Bractwo św. Jana Kantego"

? Anna Fox-Chowaniak, "Z dziejów powojennego szkolnictwa zawodowego w Andrychowie"

? Janusz Kudłacik, "Posłusznie melduję – rzecz o Stowarzyszeniu Weteranów Wojskowych"

? Tadeusz Dryja, "Tu miała być gorzelnia"

? Marek Nycz, "Kęty w czasach epidemii"

? Łukasz Gieruszczak, "Głośny botanik - Ambroży Trausyl OFM (1809-1889)"

? Tadeusz Dryja, "Profesor Tadeusz Borkowski"

? Łukasz Gieruszczak, "Matka Józefa Hałacińska z Bulowic"

? Paweł Graś / Kuba Graś, "Rozmowa"

? Bogusław Zakrzewski, "Kęckie korzenie"