Dyskusyjny Klub Książki 05.04.2018

IMG 0190

Książka ta przenosi nas do Bułgarii, do krainy Rodopów, do rodzinnego kraju Ałbeny. Powraca ona po latach, by wyremontować dom oraz by opowiedzieć kim jest i skąd się wywodzi. Książka jest podzielona na kilkadziesiąt niewielkich rozdzialików z których każdy mógłby stanowić odrębną całość. Obrazują nam one codzienne życie w Czepełare, poznajemy mieszkańców i ich sąsiadów, tutejsze legendy, tradycje, wierzenia. W tekście znajdziemy także sympatyczne anegdoty i opisy perypetii związanych ze zderzeniem mentalności czy zwyczajów polskich i bułgarskich. Relacja Ałbeny jest dynamiczna i niezwykle ciekawa. Z jej barwnych opisów wyłania się kraina pełna ciepła i gościnnych mieszkańców, którzy żyją rytmem otaczającego ich świata gór i natury. Opisana rzeczywistość jawi się nam jako cudowne miejsce do spokojnego i szczęśliwego życia. Omawiana książka to idealna pozycja dla tych, którzy kochają podróże i dla tych, których interesuje folklor, historia i regionalna tożsamość ( także przez pryzmat przepisów kulinarnych umieszczonych w tekście). Gorąco polecamy!