Para Buch - książka w ruch - Drzewa

3

12 oraz 27 listopada odbyły sie zajęcia z projektu "Para buch - książka w ruch" związane z jesienią i drzewami. Zajęcia realizowaliśmy w samym środku naszej  pięknej polskiej jesieni. Na pierwszych zajęciach czytaliśmy książeczkę z serii Czytam sobie pt. "Baba Jaga i Duch puszczy" Zbigniewa Dmitroca, a nasi czytelnicy pod czujnym okiem naszej wolontariuszki Basi zgłębiali dalsze tajniki na temat drzew. Póżniej poszukiwaliśmy materiału, który jest drewniany do wykonania naszych obrazów. Wspólnie z uczestnikami doszlismy do wniosku, że takim materiałem jest odpad z zastruganych kredek. Na drugich zajęciach o drzewach,  korzystaliśmy z książki pt. „Drzewa”, której autorami są Piotr Socha i Wojciech Grajkowski, z wydawnictwa Dwie Siostry. Po wstępnej rozmowie o tym co było na ostatnich zajęciach i przeczytaniu opowieści Drzewa Życia nasi uczestnicy z bibuły i kleju tworzyli wspólne biblioteczne Drzewo Życia. Po wspaniałej lekturze oraz rozgrzaniu umysłu i ciała uczestnicy eksperymentowali. Najpierw szukaliśmy tlenu, później próbowaliśmy udowodnić, że istnieje choć go nie widać, a na sam koniec koncentrowaliśmy się na stworzeniu bańki mydlanej na kształt tarczy ochraniającej naszą planetę.

Spotkania odbywają się w ramach projektu Para- buch! Książka w ruch!, w którym bierzemy udział razem z Filią w Nowej Wsi. Nadrzędnym zadaniem wspomnianego projektu jest wykorzystanie przez biblioteki publiczne nowatorskich form promujących czytelnictwo literatury popularnonaukowej wśród dzieci w wieku 3- 10 lat oraz działania popularyzujące wiedzę w zakresie dziedzin STEM (nauk przyrodniczych, technologii, inżynierii, matematyki). Organizatorami Para- buch! Książka w ruch! są: Fundacja Społeczeństwa Informacyjnego we współpracy z niemiecką fundacją Deutsche Telekom Stiftung.