Biblioteki Pełne Dobrej Energii - Hotele i domki dla owadów

Warsztaty ekologiczne

Kolaz zdjęć ze spotkania.

 

Nasze ostatnie, najbardziej czasochłonne i pracochłonne działania w ramach projektu „Biblioteki pełne dobrej energii” , organizowanego przez Fundacja PVE Dobra Energia, dobiegły końca. Tym razem kontynuowaliśmy temat owadów, robiąc dla nich domki i hotele, które zostaną umieszczone na stałe w naszym bibliotecznym ogródku.
Rozmawialiśmy o tym, jak wiele małych stworzeń żyje wokół nas, ale ich populacja stale ulega zmniejszeniu, oraz że postawienie domków niesie ze sobą wiele korzyści: owady zapylają kwiaty i pomagają pozbyć się szkodników. Zapewnijmy im bezpieczne miejsce. Pomóżmy chronić pożyteczne gatunki i dbać o ich siedliska.
Warsztaty zostały podzielone na dwie części. Najpierw młodsza grupa robiła domki dla biedronek, które zabrała ze sobą do domu, oraz przycinała materiały do hoteli, jeszcze chłodną porą. Młodzież zaś zrobiła domki w ciepłe już dni, które powiesiła od razu w ogródku na gałęziach lipy, a pod czujnym okiem i we współpracy z paniami bibliotekarkami, wypełniła hotele dla owadów. Do zrobienia ich użyliśmy starych drewnianych szuflad, w które zostały nabite półki i daszki. Środki wypełniliśmy naturalnymi materiałami: szyszkami, wikliną, słomą, skorupami orzechów, trawami i nawierconymi kawałkami drewienek. Takie wypełnienie pozwoli zasiedlić się różnym gatunkom owadów, będą dla nich miejscem do złożenia jaj i schronieniem. Na razie podpatrzyliśmy biedronkę 🙂
Nasze domki staną w słonecznym miejscu, blisko kwiatów, przed biblioteką. Jeszcze tylko zabezpieczymy je siatką i na stałe przymocujemy do podłoża. Ostatecznie powstało kilka sztuk, w różnych rozmiarach, są wspaniałe!
 
Przygotowania do wypełnienia hoteli.
 
Dziewczyny zawiesiły na drzewiwe domki dla biedronek.
 
najmłodsi ze swoimi domkami idą do domów.
www nprcz belka nck kolor rgb auto mlogo malopolskalogo dolina solylogo leader