Dzień Pisma Ręcznego i "Czytam z klasą"

Czytam z klasą

Uczniowie, niby dawni skrybowie, piszą gęsimi piórami.

23 stycznia  obchodziliśmy międzynarodowy Dzień Pisma Ręcznego. Jest to data urodzin Johna Hancocka, znanego z pięknego ozdobnego podpisu. W bibliotece na Podlesiu, w ramach cyklu „Czytam z klasą” uczniowie wysłuchali opowiadania z książki „Superdziadek”, potem zgłębiali tajniki średniowiecznej kaligrafii i próbowali sił w pisaniu gęsim piórem.

Kaligrafia to sztuka pięknego pisania, dokładaliśmy więc wszelkich starań, by nakreślić wymyślne inicjały. Dzięki magicznej książce i aplikacji na telefon, mogliśmy na własne oczy zobaczyć, jak działała prasa drukarska Johannesa Gutenberga, która zrewolucjonizowała pismo. Kaligrafia przetrwała dzięki osobom ceniącym pismo bardziej niż druk.

Spotkanie było elementem projektu „PO TRZECIE BIBLIOTEKA” realizowanego w ramach BLISKO – Biblioteka | Lokalność | Inicjatywy | Społeczność | Kooperacja | Oddolność, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025.

Narodowe Centrum Kultury NPRCz 2.0 Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rynek 13 #BLISKO# nprcz #narodowecentrumkultury

Logotypy BLISKO

Uczniowie tworzą i ozdabiają inicjał wybranej litery.

Prace uczniów.

www nprcz belka nck kolor rgb auto mlogo malopolskalogo dolina solylogo leader