Podsumowanie projektu "Podróżnicy po Krainie Książek"

IMG 20190605 101435

Gminna Biblioteka Publiczna zakończyła właśnie realizację projektu pod hasłem "Podróż do krainy książek". Był on dedykowany dzieciom, które rozpoczynają swoją przygodę z czytaniem i biblioteką. Koncepcja projektu bazowała na utrzymaniu uwagi i zainteresowania młodego czytelnika wokół książki i procesu jej powstawania oraz wyzwoleniu dziecięcej kreatywności, ekspresji słownej. Każdy zdeklarowany uczestnik projektu został zaproszony do udziału w programie lojalnościowym i otrzymał mini paszport do krainy książek. Za każdą podjętą aktywność przewidzianą w zadaniu (wypożyczanie książek, udział w spotkaniach i warsztatach) dostał naklejkę. Za uzupełnienie wszystkich rubryk w paszporcie dziecko otrzymało pamiątkowy dyplom i nagrodę książkową.

W ramach zadania zorganizowane zostały ciekawe spotkania i warsztaty, w których wziąć mógł każdy zainteresowany - nie tylko posiadacz paszportu. Ciekawe i interaktywne spotkania autorskie z pewnością rozbudziły dziecięcą wyobraźnię. Barbara Gawryluk, opowiedziała o tym jak realizować swoje marzenia i pisać ciekawe historie o pupilach. Roksana Jędrzejewska-Wróbel na spotkaniu z zaproszonymi szkołami opowiedziała dzieciom o tym, jak zabrać się za pisanie książki, jak znaleźć na nią pomysł i jak realizować swoje przedsięwzięcie krok po kroku. Wojciech Cesarz opowiadał, jak pisać pamiętnik i opisywać wydarzenia z życia codziennego na podstawie swoich książek pt "Pamiętnik grzecznego psa". Z kolei Marzena Filipczak- podróżniczka i pisarka, tłumaczyła jak opisywać swoje wrażenia z podróży i rozmaitych wycieczek.

Podczas wakacji odbyły się warsztaty ilustratorskie. Odwiedziła nas Joanna Rusinek, ilustratorka między innymi opowieści Michała Rusinka czy Agnieszki Frączek. Dzieci poznały proces powstawania ilustrowanej książki i zawody związane z książką. Prześledziły drogę od pomysłu przez pracę pisarza, wydawcy, redaktora, ilustratora, księgarza, bibliotekarza...Warsztaty ilustratorskie były okazją do przelania swoich pomysłów na papier i realizacji własnych wizji. Dzieci spotkały się również z ilustratorem Danielem de Latour, Marcinem Bruchnalskim, i Renatą Piątkowską. Jesienią odwiedził nas Przemysław Wechterowicz i Pan Poeta.

Uczestnicy projektu wyposażeni w nową wiedzę i umiejętności zaproszeni zostali do udziału w konkursie literacko-plastycznym „Moja własna książka”, którego celem było napisanie i zilustrowanie własnej książki. Konkurs podsumowaliśmy 14 października. Nagrodziliśmy 44 młodych autorów, wręczając im książki i pamiątkowe dyplomy.

Realizując projekt „Podróż do krainy książek” chcieliśmy przekonać jego uczestników, że czytanie książek może być świetną rozrywką i zabrać każdego w niezwykłe miejsca i rewiry, dostępne tylko dla tych, którzy odważą się użyć własnej wyobraźni. Statystyki potwierdzają, że zadanie udało się zrealizować koncertowo. Wydaliśmy 100 paszportów, pozyskaliśmy 25 nowych czytelników, a w spotkaniach wzięło udział 285 odbiorców.

Przedsięwzięcie otrzymało dofinansowanie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w wysokości 9 100 zł oraz honorowy patronat Burmistrza Gminy Kęty Krzysztofa Jana Klęczara.

Serdecznie dziękujemy za Wasze zaangażowanie!