W gościnie u Burmistrza

image002

Świeże powietrze, otoczenie przyrody i edukacja dotycząca prowadzenia gospodarstwa, to wszystko czekało na naszych uczestników podczas wycieczki. Ale zanim dotarliśmy na miejsce, musieliśmy pokonać długą drogę z Łęk do Kęt busem, a później piechotą. Po drodze zrobiliśmy mały przystanek w Klasztorze OO. Franciszkanów Reformatów w Kętach, gdzie po małym zwiedzaniu, odpoczywając przed dalszą drogą, opowiadaliśmy bajki. Mimo długiej drogi, uczestnikom wycieczki to też bardzo się podobało - sądząc po zaangażowaniu w opowieści. Młodzi mieszkańcy Łęk zostali serdecznie powitani przez domowników po czym zwiedzali gospodarstwo. Dzieci mogły zobaczyć narzędzia, jakimi kiedyś posługiwali się rolnicy, zapoznali się z rodzajami zbóż oraz rozszyfrowali z czego zrobiona jest słoma, a z czego siano. Oprócz tego Burmistrz pokazał pięknie zachowany wieniec dożynkowy, właśnie od Pań z Koła Gospodyń Wiejskich w Łękach. Wszyscy z zaciekawieniem słuchali opowieści pana Krzysztofa o każdym ze zwierząt mieszkających w gospodarstwie, oczywiście z niecierpliwością pytając o różne inne sprawy i przedmioty, którymi się akurat zainteresowali. Dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy, np. jak trzeba się zachowywać przy zwierzętach kopytnych, a jak obchodzić się z królikami i kogutem, który chce zaznaczyć własne terytorium.